Odgoj i obrazovanje za društvo i gospodarstvo mudrosti

Inovativni projekti jačanja STEM, IKT, poduzetničkih i građanskih vještina kroz Regionalne znanstvene centre u Panonskoj i Jadranskoj Hrvatskoj uključuju edukaciju nastavnika, opremanje centara, programe za darovite učenike i razvoj praktičnih modela učenja. Ukupna vrijednost projekata iznosi 8 milijuna eura, financiranih iz EGP i Norveškog financijskog mehanizma.

stem

Enter konferencija dio je sustava izvrsnosti u čijem razvoju aktivno sudjeluje Eupolis grupa

Promicanje inovativnog obrazovanja za mudru tranziciju društva i gospodarstva

Tvrtka Eupolis grupa, kao i druge organizacije koje je pokrenuo njezin osnivač, imaju više od 30 godina iskustva na radu na inovacijama u obrazovanju.

Ove inovacije temelje se na razvoju programa koji integriraju:

  • osobni razvoj, razvoj karaktera, samosvijesti i samopouzdanja, razvoj vještina vodstva, samovodstva, komunikacijskih i socijalnih vještina, te timskog rada,
  • promicanje temeljenih ljudskih vrijednosti, pozitivnih stavova i zdravih stilova života,
  • razvoj projektno utemeljenog, društveno korisnog participativnog učenja,
  • razvoja STEM i IKT vještina,
  • razvoja poduzetničkih vještina, kreativnosti i inovativnosti,
  • rad s djecom s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama kao što su potencijalno darovita i/ili visoko motivirana djeca i mladi, ali i djeca i mladi s poteškoćama u učenju, s invaliditetom i sl.

 

Osnovna vizija jest promicanje mudrog odgoja i obrazovanja koje povezuje suvremene metodologije, sadržaje i tehnologije s potrebama suvremenog čovjeka, društva, gospodarstva i prirode. U stvari, istinska mudra tranzicija društva i gospodarstva moguća je samo kroz izgradnju svijesti, ali i znanja, stavova, vještina i iskustava mladih generacija, ali i odraslih i cjelokupne populacije stanovništva. Ovo uključuje i izgradnju kapaciteta političkih, društvenih i gospodarskih lidera donositelja odluka ključnih za ovu tranziciju.

Zbog toga, radimo s nositeljima odgojno-obrazovnih politika, odgojno-obrazovnim ustanovama i njihovim djelatnicima, znanstvenicima, stručnjacima, ali i s djecom i mladima svih uzrasta, roditeljima, predstavnicima gospodarstva, civilnog društva i drugim dionicima ključnim za ostvarenje ovih ciljeva.

Strateško partnerstvo za razvoj sustava izvrsnosti i jačanje STEM kompetencija

Eupolis grupa uspostavila je tako strateško partnerstvo s Centrom izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije već tijekom samih početaka njegovog djelovanja. Osim korištenja poslovne infrastrukture tvrtke Eupolis grupa, jedna od ključnih aktivnosti suradnje je bila izrada agilne strategije sustava izvrsnosti u suradnji s dionicima iz cijele Hrvatske, ali i iz Europe.

Temeljem toga, pripremljeni su, odobreni i u realizaciji podržani dva makroregionalna i dva mikroregionalna projekta. Ovi su projekti uključili više stotina dionika, počevši od predstavnika državnih, županijskih i lokalnih tijela uprave i agencije, preko osnovnih i visokih škola, predstavnika gospodarstva, civilnog društva, državnih ustanova i drugih dionika. Ukupna vrijednost pripremljenih i provedenih projekata iznosila je oko 8 milijuna eura.

U okviru ovog posljednjeg nastojanja, financirana su ukupno četiri projekta iz Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora i Norveškog financijskog mehanizma za razdoblje 2014.–2021. s ciljem stvaranja okruženja za razvoj i jačanje STEM, IKT, poduzetničkih i građanskih kompetencija učenika i odgojno-obrazovnih djelatnika.

U nastavku predstavljamo dio rezultata projekata, s naglaskom na dva makroregionalna projekta uspostave Regionalnih znanstvenih centara za STEM, IKT, projektno i poduzetničko obrazovanje, društveno korisno učenje. Poseban naglasak je bio na obuci odgojno-obrazovnih djelatnika za rad u ovim temama, ali i za rad s ciljnim skupinama djece s posebnim obrazovnim potrebama. Ovo je uključivalo u prvom redu potencijalno darovitu i visoko motiviranu djecu, kao i djecu s obrazovnim poteškoćama.

Dio aktivnosti projekata za razvoj obrazovanja uključuje animaciju, edukaciju i podršku obrazovnih aktivnosti namijenjenih odgojno-obrazovnim djelatnicima, odnosno učenicima

Regionalni znanstveni centar Panonska Hrvatska (RZC PAN HR)

Projekt RZC PAN HR usmjeren je na jačanje kapaciteta osnovnoškolskog obrazovanja u Osječko-baranjskoj i Virovitičko-podravskoj županiji, s ciljem poboljšanja STEM vještina učenika i odgojno-obrazovnih djelatnika. U sklopu projekta uspostavljen je Regionalni znanstveni centar Panonske Hrvatske u Osnovnoj školi “Josip Kozarac” u Josipovcu Punitovačkom, s ispostavama u Slatini i Suhopolju. Aktivnosti uključuju prilagodbu i opremanje obrazovne infrastrukture, program usavršavanja odgojno-obrazovnih djelatnika za rad s darovitim učenicima, koji se sastoji od šest modula teorijske i praktične nastave, uspostavu sustava stipendiranja i brojne druge aktivnosti. 

https://www.rzcpan.hr/

Jadranski regionalni znanstveni centar za razvoj vještina u području STEM-a, IKT-a, poduzetništva i aktivnog građanstva (Adriatic RZC STEM)

Cilj Jadranskog RZC STEM projekta je ojačati kapacitete osnovnih škola u Splitsko-dalmatinskoj i Ličko-senjskoj županiji te gravitirajućim područjima, s naglaskom na poboljšanje STEM vještina učitelja i drugih odgojno-obrazovnih djelatnika. Projekt je uspostavio Regionalni znanstveni centar Jadranske Hrvatske sa sjedištem u Splitu i podružnicom u Gospiću. Aktivnosti uključuju adaptaciju, uređenje i opremanje prostora centra, razvoj modela učenja i praktičnog rada u STEM području te edukaciju učitelja, provedbu pilot programa s djecom, organizaciju programa razmjene znanja i iskustava, kao i razvoj strateškog okvira. 

https://jadranska.izvrsna.hr/

Pogledajte i naše ostale projekte:

Inicijative poput “Poštujmo Grad!”, strateškog programa Gruž – Grad i obnove kulturne baštine usmjerene su na smanjenje turističkih opterećenja, promociju održivog turizma, povlačenje više od 160 milijuna EUR iz EU fondova te pozicioniranje Dubrovnika kao globalnog primjera dobre prakse održivog razvoja.

Podzemni grad u srcu Velebita transformiran je iz vojne infrastrukture u edukacijsko-interpretacijski centar Nacionalnog parka Paklenica, promovirajući održivi turizam i zaštitu prirodne i kulturne baštine.

Integrirani razvoj Grada Biograda obuhvatio je brojne projekte ukupne vrijednosti oko 10 milijuna eura, uključujući izgradnju Poduzetničkog inkubatora, Centra za održivi aktivni turizam BioSfera, Turističkog informacijskog centra i Reciklažnog dvorišta.