Održivi integrirani razvoj Dubrovnika
Inicijative poput “Poštujmo Grad!”, strateškog programa Gruž – Grad i obnove kulturne baštine usmjerene su na smanjenje turističkih opterećenja, promociju održivog turizma, povlačenje više od 160 milijuna EUR iz EU fondova te pozicioniranje Dubrovnika kao globalnog primjera dobre prakse održivog razvoja.
Suradnja za održivi razvoj i smanjenje turističkih opterećenja
Temeljem naših nastojanja i projekata integriranog održivog razvoja, a posebice održivog turizma u gradovima s kulturnom baštinom i zaštićenim područjima prirode, pozvani smo pomoći održivom razvoju, a posebice održivosti turizma jedne od najznačajnijih hrvatskih, ali globalnih turističkih destinacija – grada Dubrovnika.
U okviru ovog angažmana dogovorena je suradnja na su-osmišljavanju i podršci realizacije projekta Poštujmo Grad!, izgradnji kapaciteta Grada Dubrovnika za pripremu, prijavu i financiranje razvojnih projekata Grada Dubrovnika kroz EU fondove i druge vanjske izvore financiranja te izradi analitičkih razvojnih podloga za dugoročni razvoj grada Dubrovnika.
Uz uključenje velikog broja dionika, započeto je mapiranje problema, potreba, mogućnosti i prilika, kao i mogućih rješenja ključnih problema na agilan način.
Uspostavljena je suradnja sa svim ključnim dionicima na lokalnoj, regionalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini, uključivo i s predstavnicima kruzerske industrije koja je bila jedan od ključnih percipiranih problema prekomjernog turizma u vrhovima opterećenja u odnosu na prihvatni kapacitet destinacije.
Sastanci Grada Dubrovnika s CLIA-om proizašli iz Programa Poštujmo Grad! uz stručnu podršku Eupolis grupe doveli su do značajnog smanjenja vršnih opterećenja grada gostima s brodova za kružna putovanja, a Grad Dubrovnik je bio prvi grad u svijetu koji je uspostavio suradnju s industrijom kružnih putovanja
Poštujmo Grad: Primjer održivog turizma i revitalizacije Dubrovnika
Dubrovnik je tako postao prvi grad na svijetu prema izjavama čelnika Međunarodnog udruženja industrije krstarenja (CLIA – Cruise Lines International Association) koji je uspostavio suradnju s industrijom i zahvaljujući čemu su već u sljedećoj godini postignuta značajna smanjenja gužvi kroz jednostavnu mjeru bolje koordinacije vremena uplova, odnosno ograničenje broja velikih brodova na istodobnom vezu u Luci Dubrovnik.
Osim toga, CLIA je financijski podržala uključenje GSTC – Globalnog vijeća za održivi turizam koje je napravilo mapiranje ključnih elemenata održivosti destinacije te dalo prijedlog mjera.
U okviru ove suradnje, Eupolis grupa izradila je prijedlog Akcijskog plana Programa Poštujmo Grad za razdoblje do 2025. koji je 2021. usvojen većinom glasova gradskog vijeća Grada Dubrovnika. Poveznica na ovaj Akcijski plan dostupna je ovdje.
Projekt Poštujmo Grad! se tako pretvorio u dugoročni razvojni program koji je prepoznat od međunarodne struke kao primjer dobre prakse održivog turizma te predstavljen na velikom broju međunarodnih skupova i sajmova. Inicijativa je izazvala značajnu pažnju i svjetskih medija pa je grad uskoro prepoznat kao primjer dobre prakse sistemskog rada na rješavanju problema unatoč tome što je program bio tek u svom začetku te zaustavljen pojavom COVID-19 pandemije.
Više o ovom programu možete pročitati na poveznici.
Paralelno s izradom Akcijskog plana je pokrenuta izrada projektno-tehničke dokumentacije za projekte unapređenja prometne i ukupne urbane, društvene, kulturne i turističke infrastrukture.
Ovo je uključivalo brojne projekte kao što je projekt obnove ruševnog, ali zaštićenog kulturnog dobra ljetnikovca Gučetić – Lazarević u Rijeci Dubrovačkoj koji bi trebao doprinijeti disperziji posjećivanja u manje turistički razvijene dijelove grada.
U okviru suradnje, Eupolis grupa izradila je temeljem dostupnih analitičkih podloga, projektni zadatak za s programom prenamjene u društveno-kulturni centar Rijeke dubrovačke i memorijalni centar Ruđer Bošković. Projekt se danas nalazi pred početkom realizacije nakon što je, temeljem izrađenih arhitektonskih projekata i drugih podloga ishođena građevinska dozvola u srpnju 2023. godine.
Eupolis grupa izradila je projektni zadatak za obnovu ljetnikovca Gučetić u Dubrovniku
Dubrovnik 2030: Integrirani razvoj i vizija za budućnost
Program izgradnje kapaciteta Upravnog odjela za Europske fondove i gospodarstvo započeo je upravo 2018. godine pod vodstvom Eupolis grupe. Zahvaljujući tome nastojanju, Grad Dubrovnik na čelu s gradonačelnikom Matom Frankovićem i pročelnicom Zrinkom Raguž je uskoro od nijednog projekta došao do više od 160 milijuna EUR odobrenih projekata te postao jedan od najuspješnijih gradova u Hrvatskoj i šire.
Zahvaljujući tom uspjehu, pročelnica Upravnog odjela Zrinka Raguž imenovana je uskoro državnom tajnicom Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, a grad Dubrovnik nastavlja dalje uspješno razvijati grad na načelima integriranog razvoja potpomognutog fondovima Europske unije i drugim vanjskim izvorima financiranja.
U okviru suradnje s Gradom Dubrovnikom, izrađen je i prijedlog strateškog projekta Gruž – Grad i koncept programa Dubrovnik 2030, koji je, temeljem arhitektonskih i urbanističkih prijedloga međunarodno prepoznatih arhitekata Dinka Peračića iz ARP d.o.o. i Hrvoje Bote iz Održivo d.o.o. predložio atraktivan program preuređenja cjelokupnog akvatorija Gruža u novo atraktivno gradsko središte s dužobalnom šetnicom. Osim toga, predlaže se integrirani razvoj Grada na načelima policentričnog razvoja u pet ključnih zona i unutar svake zone. Kao ključno razvojno središte u zoni Dubrovnik centar, profilira se Integrirani program Gruž – Grad.
Ovaj program je tijekom 2021. i 2022. godine predstavljen Vladi RH kao i JASPERS-u, Tehničkoj pomoći Europske komisije, Europske banke za obnovu i razvoj i Europske investicijske banke. Stručnjaci JASPERS-a ovu inicijativu ističu kao primjer dobre prakse integriranog razvojnog planiranja koja može biti model ne samo za Republiku Hrvatsku nego i za cijelu Europsku uniju.
Nositelj izrade Integriranog razvojnog programa bila je Eupolis grupa, a više o ovom programu možete naći na ovoj poveznici gdje je predstavljen osnovni koncept ovog Programa.
Dio prijedloga rješenja Integriranog programa Gruž – Grad od kojih je dio naknadno realiziran (Tržnica i Lapadska obala). Lapadska obala financirana je sredstvima iz EU fondova na inicijativu Eupolis grupe uz podršku Vlade RH te je time Gradu Dubrovniku ušteđeno više od 9,3 milijuna EUR
Pogledajte i naše ostale projekte:
Tvrđava je nakon obnove i otvaranja 2014. godine postala prestižna pozornica za kulturna događanja te primjer uspješne regeneracije kulturne baštine uz korištenje EU fondova.
Podzemni grad u srcu Velebita transformiran je iz vojne infrastrukture u edukacijsko-interpretacijski centar Nacionalnog parka Paklenica, promovirajući održivi turizam i zaštitu prirodne i kulturne baštine.
Integrirani razvoj Grada Biograda obuhvatio je brojne projekte ukupne vrijednosti oko 10 milijuna eura, uključujući izgradnju Poduzetničkog inkubatora, Centra za održivi aktivni turizam BioSfera, Turističkog informacijskog centra i Reciklažnog dvorišta.