Zdravi grad
Krajem 1990.-tih, nakon završetka Domovinskog rata u Hrvatskoj, grad Split postaje grad slučaj u hrvatskim i širim europskim okvirima po stopi zlouporabe teških droga među najmlađom populacijom. Stručnjaci, političari, roditelji, nastavnici, mediji i javnost bili su iznimno zabrinuti.
Inicijativa za zdraviji Split: Projekt Split Zdravi grad i suradnja s Eupolis grupom
Kao dio ideje stvaranja sistemske inicijative preventivnog djelovanja uz već postojeće mjere ublažavanja, Upravni odjel Grada Splita za socijalnu skrb i zdravstvenu zaštitu na čelu s pročelnicom Vesnom Zec i Andreom Russom, inicira Projekt Split Zdravi grad.
Osnivač tvrtke Eupolis grupa tada je vodio E na treću – Hrvatsku poduzetničko-prosvjetnu inicijativu mladih za održivi razvoj. U okviru ove inicijative, pokrenute 1998., djelovao je co-working prostor s bibliotekom i ICT učionicom te Svjetski klub mladih sa skupom inovativnih odgojno-obrazovnih, društvenih i razvojnih programa.
Prepoznavanjem potencijala sinergije, osnivač Eupolis grupe pozvan je od strane Grada Splita preuzeti ulogu programskog osmišljavanja, razvoja, financiranja i upravljanja ekosustavom zdravstvene i psihosocijalne prevencije.
Tada se, u suradnji s ponajboljim hrvatskim i svjetskim stručnjacima stvara transdisciplinarni tim koji razvija koncept integriranog strateškog projekta Splita kao modela zdravog grada.
Suradnja i pokretanje inovativnih programa
2000. godine, u tu svrhu, osniva se Udruga Split zdravi grad. Hrvatska mreža zdravih gradova prepoznaje ovu sistemsku inicijativu kao pionirsku u Hrvatskoj te je izabire kao pilot projekt suradnje s međunarodnom stručnom i znanstvenom zajednicom.
Započinje suradnja s Američkom međunarodnom zdravstvenom alijansom (AIHA), dr. Diane Abatemarco, Bernardette West i Školom javnog zdravlja Sveučilišta medicine i stomatologije u New Jerseyu.
Uskoro se pokreće serija inovativnih integriranih programa i projekata u koje se uključuju sve splitske osnovne škole, više od 20.000 djece i mladih, ali i njihovih roditelja, odgojno-obrazovnih djelatnika, poduzetnika, civilnih aktivista, umirovljenika, osoba s invaliditetom…
Projekti Northland, PETRA i Stella Polaris uvode inovativne programe projektnog društveno korisnog učenja i uskoro postižu iznimne rezultate. Grad Split uskoro postaje, umjesto grada slučaja, primjer dobre prakse. Zdravi grad i njeni projekti dobivaju priznanja za najbolji projekt, najbolju organizaciju, najbolje znanstveno djelo, EU projekt primjer dobre EU prakse, najbolji film o EU projektu… Njezina se izdanja i priručnici koriste u Hrvatskoj i široj regiji.
Osnivač Eupolis grupe postaje ambasador društvenih inovacija za Republiku Hrvatsku u okviru projekta Europske mreže društvenih inovacija od koordinirane od strane Young Foundation.
Ukupna vrijednost projekata Zdravog grada do 2012. iznosila je više od 6 milijuna EUR-a. Njene programe, osim Vlade RH, EU, UNDP-a i Američke agencije za međunarodne razvoj (USAID), podržavaju i brojne druge javne i privatne organizacije, uključivo veleposlanstva u Hrvatskoj.
Udruga Zdravi grad djeluje uspješno i danas, a više o njezinom radu možete pročitati na www.zdravigrad.hr
Pogledajte i naše ostale projekte:
EuPolis Split bio je naš prvi veliki investicijski projekt prostornog ulaganja i javno-privatne suradnje. Bio je to prvi eksperiment integriranog urbanog razvoja na načelima mudrih prostora.
Tvrđava je nakon obnove i otvaranja 2014. godine postala prestižna pozornica za kulturna događanja te primjer uspješne regeneracije kulturne baštine uz korištenje EU fondova.
Integrirani razvoj Grada Biograda obuhvatio je brojne projekte ukupne vrijednosti oko 10 milijuna eura, uključujući izgradnju Poduzetničkog inkubatora, Centra za održivi aktivni turizam BioSfera, Turističkog informacijskog centra i Reciklažnog dvorišta.