Tvrđava Svetog Mihovila

Tvrđava je nakon obnove i otvaranja 2014. godine postala prestižna pozornica za kulturna događanja te primjer uspješne regeneracije kulturne baštine uz korištenje EU fondova.

Tvrđava svetog mihovila

Simbol povijesti i začetak grada Šibenika

Tvrđava Svetog Mihovila je jedna od najvažnijih povijesnih građevina u srcu najstarijeg hrvatskog grada, grada Šibenika. Svojevrsni je epicentar današnjeg grada Šibenika, ali i mjesto na kojem su pronađeni najstariji dokazi postojanja civilizacije na ovom prostoru. Tu je vjerojatno bila sagrađena ilirska gradina još u željezno doba. 

 

Današnji grad Šibenik započeo je svoj život na tom mjestu i to kao plemenska hrvatska utvrda. Hrvati su tu, pri samom ušću rijeke Krke, sred prostrane prirodne luke na strmoj visokoj litici izgradili tvrđavu, a ispod nje, na obroncima prema moru, naselje. Od zidina Tvrđave nastali su gradski bedemi koji su stoljećima štitili Šibenik, dok je sveti Mihovil od najranijeg perioda nebeski zaštitnik grada. Tvrđava je izgrađena na visokoj strmoj stijeni, 70 m nad morem te dominira starom gradskoj jezgrom. S nje puca prekrasan pogled na šibenski zaljev i ušće rijeke Krke.

Pogled na grad Šibenik s tvrđavom i bedemima i Šibenski zaljev iz 1575. godine
Pogled iz zraka na Tvrđavu i njen okoliš neposredno prije početka obnove

Prvi spomen i put prema obnovi nacionalnog značaja

Tvrđava se u povijesnoj literaturi prvi put spominje 998. godine. Tijekom povijesti je često mijenjala ime, te pretrpjela brojna oštećenja.

Nakon više od 60 godina inicijativa i pripreme dokumentacije za obnovu tvrđave i njenog stavljanja u javnu funkciju, 2010. godine, Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije ugovorilo je ciparsku konzultantsku grupu HCL Consultants za pripremu i prijavu projekta na natječaj EU Programa pretpristupne pomoći (IPA) za razvoj poslovne infrastrukture u okviru Operativnog programa Regionalna konkurentnost. Tvrtka HCL Consultants je kao ključnog lokalnog stručnjaka podugovorila tvrtku Eupolis grupa da pruži tehničku pomoć u osmišljavanju, pripremi i prijavi ovog projekta turističke infrastrukture od nacionalne strateške važnosti.

Od zatvorenog spomenika do kulturnog središta regije

Prijavitelj projekta bio je Grad Šibenik. Turistička zajednica Grada Šibenika, Gradski muzej Šibenik i Hrvatsko narodno kazalište Šibenik bili su partneri, a Konzervatorski odjel suradnik projekta. Ukupna vrijednost projekta je 2011. iznosila 1,6 milijuna EUR. Eupolis grupa je uspješno koordinirala i odradila tehničku podršku i prijavu projekta te tako doprinijela financiranju jednog od najuspješnijih EU projekata u Republici Hrvatskoj. 

 

Stoljećima zatvorena i nedostupna građanima, ovaj najstariji gradski spomenik konačno dobiva novu funkciju kao globalno atraktivnog žarišta kulturnih i kreativnih događanja. Revitalizacija fortifikacijskog kompleksa Tvrđave sv. Mihovila započela je 2012. radovima na površini od 2.600 m2. U sklopu projekta izgrađena je velika ljetna pozornica s 1077 mjesta te su uređeni podzemni edukacijski i prezentacijski prostori. Tvrđava je otvorila vrata posjetiteljima 2014. godine s bogatom ponudom kulturnih, glazbenih i scenskih događanja. Danas je prepoznata kao jedna od najprestižnijih pozornica u regiji te nezaobilazna destinacija kulturnog turizma.

 

Tvrđava sv. Mihovila danas je simbol od neprocjenjivog kulturno-povijesnog i baštinskog značaja za grad Šibenik i Republiku Hrvatsku. Kao obnovljeni kulturni spomenik, postaje jedan od glavnih pokretača razvoja grada i ishodištem novih kulturnih, edukativnih, glazbeno-scenskih i drugih zanimljivih programa. Tvrđavu je nakon otvaranja samo u prva četiri mjeseca posjetilo više od 100.000 posjetitelja. Projekt uskoro dobiva brojna priznanja i nagrade kao što je Nagrada Ministarstva turizma, HGK i HTZ za najbolju turističku atrakciju 2014. godine. 

Pogled na Tvrđavu svetog Mihovila u Šibeniku iz zraka nakon obnove

Simbol povijesti i začetak grada Šibenika

Tvrđava Sv. Mihovila je danas od najatraktivnijih lokaliteta kulturne baštine na hrvatskoj obali Jadrana. Na njenoj pozornici nastupaju poznati hrvatski i svjetski umjetnici. Projekt predstavlja danas primjer dobre prakse korištenja EU sredstava jer je bio temelj lančane reakcije novih sličnih projekata koji su promijenili sliku grada Šibenika i cijele regije pretvorivši ih iz nerazvijenog područja s izumrlom industrijom u lidera sustavne i održive regeneracije kulturno-povijesne baštine regije te razvoja održivog kulturnog i kreativnog turizma. Grad Šibenik danas je primjer dobre prakse integrirane obnove i razvoja temeljenog na održivom turizmu kulturno-povijesne baštine te razvoju kulturne i kreativne industrije. 

Više o ovom projektu možete naći na stranicama ustanove koja danas upravlja šibenskim tvrđavama i koja je danas model dobrog upravljanja vojnim kulturno-povijesnim objektima u Hrvatskoj i šire.  www.tvrdjavakulture.hr 

Pogledajte i naše ostale projekte:

EuPolis Split bio je naš prvi veliki investicijski projekt prostornog ulaganja i javno-privatne suradnje. Bio je to prvi eksperiment integriranog urbanog razvoja na načelima mudrih prostora.

Krajem 1990.-tih, nakon završetka Domovinskog rata u Hrvatskoj, grad Split postaje grad slučaj u hrvatskim i širim europskim okvirima po stopi zlouporabe teških droga među najmlađom populacijom. Stručnjaci, političari, roditelji, nastavnici, mediji i javnost bili su iznimno zabrinuti.

Integrirani razvoj Grada Biograda obuhvatio je brojne projekte ukupne vrijednosti oko 10 milijuna eura, uključujući izgradnju Poduzetničkog inkubatora, Centra za održivi aktivni turizam BioSfera, Turističkog informacijskog centra i Reciklažnog dvorišta.